​Україна: Донбасу загрожує катастрофа. Вибухи радіоактивної води та метану

Затоплення шахт в сепаратистських республіках Донбасу на сході України вже впливає на стан вод і ґрунту на території, підконтрольній владі в Києві, пише портал https://parlament.ua/. Експерти попереджають про екологічну катастрофу.

У тій частині Донецької та Луганської областей, яка не підконтрольна владі в Києві, знаходиться 96 діючих шахт, повідомив PAP Михайло Волинець, голова Незалежної профспілки гірників України, депутат від фракції "Батьківщина". Деякі рослини закрилися, і вода з них більше не відкачується. Експерт ОБСЄ Дмитро Аверін повідомив порталу "Донбас Реаліджі", що на даний момент є принаймні 39 затонулих рослин.

Волинець, на запитання PAP про наслідки цього процесу, підрахував, що вони будуть "катастрофічними". Як він пояснив, у разі затоплення шахт вода поступово переміщується на поверхню, метан витісняється, який накопичується в льохах, і пізніше в будівлях можуть статися вибухи. Шахтна вода йде до річок, джерела питної води забруднені, а сильно мінералізована вода викликає засолення грунту. На цій території буде такий пейзаж, як на Місяці, там жити не можна буде, - сказав він.

За словами Євгенія Яковлєва, спеціаліста з гідрогеології НАН України, Донбас знаходиться на межі кризи. Зазначене підвищення рівня підземних вод може призвести до сейсмічної активності, яка охопить весь регіон, зазначив він.

ЗМІ звертають увагу на особливу загрозу, яку представляє радіоактивно забруднена шахта "Юнком", яка також знаходиться на території, контрольованій проросійськими сепаратистами. У жовтні віце-прем'єр-міністр України з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков нагадав, що в 1979 році на території шахти було проведено ядерне випробування вантажу 0,3 кілотона. Після вибуху там залишили радіоактивну капсулу на глибині 905 м. З шахти відкачували воду, щоб запобігти забрудненню.

"За нашою інформацією, два роки тому окупаційна адміністрація припинила відкачувати воду з цієї шахти, і зараз радіоактивна вода тече до рівня питної води", - насторожив він. За його словами, вода перестала відкачуватися з десятків шахт, а на заводах, які все ще працюють, порушуються екологічні стандарти. "Ще кілька місяців, і у нас може статися екологічна катастрофа на окупованих територіях Донбасу та в південній частині Ростовської області (в Росії)", - попередив він.

У липні Яковлєв запевнив в інтерв'ю "Радіо Свобода", що шахта "Юнком" ще не повністю затоплена, але, як він передбачав, забруднені води будуть на поверхні через рік-два. В інтерв'ю PAP Волинець заявив, що вода вже проникла в зону вибуху і поступово тече через притоки до річки Донець, звідки люди з районів, контрольованих владою в Києві, та сепаратисти п'ють воду. Річка протікає через Росію, впадає в Дон і в Азовське море.

Волинець також звернув увагу на проблему, пов'язану з заводом Олександра-Західа в Горлівці, де у 1980-х роках сталася поломка, в результаті якої токсичні речовини (мононітрохлорбензол) потрапляли в шахту. Ця шахта також припиняє відкачувати воду, яка зараз йде до річки.

"Донбас Реаліджі" пише, що, на думку екологів, найбільше постраждає місто Торецьк та його околиці в Донецькій області, де проживають десятки тисяч людей. Нещодавно в рамках проекту французької організації ACTED у Торецьку було відібрано 20 проб води, в тому числі на місцевих шахтах, для перевірки її якості. Виявилося, що результати лише двох із них приблизно відповідали стандарту питної води.

Фахівці, що проводили дослідження, попереджають, що у разі подальшого заглиблення шахт у непідконтрольній Києву частині Донбасу можуть виникнути вийти на поверхню високомінералізованих шахтних вод площею 1400 га, що призведе до засолення ґрунту та погіршення якості ґрунтових вод, затоплення понад двох тисяч гектарів землі, просідання земель на площі понад 7 тис. га. га, що може пошкодити будівлі та споруди.

В інтерв'ю Донбасу Реаліі Яковлєв він сказав, що Україна не зможе самостійно вирішити проблему заглиблення шахт сепаратистами. "Для підземних вод немає політичних меж, вона тече за своїми правилами", - підкреслив він. За його словами, питання екології недостатньо присутні під час т.зв. контактна група з врегулювання конфлікту на Донбасі.

Як оцінювало Радіо Свобода, проблема закриття вугільної галузі на Донбасі стосується не лише екології. "Цілі міста втрачають сенс свого існування, велика територія деградує, молоді люди, здатні працювати, масово виїжджають. 

​НТК Солбер - надежный партнер по поставке нерудных материалов

​Металлические полочные стеллажи б/у от компании Фортис Строй

​Производство листовой стали: технология и особенности